Vegan & Glutensiz Zencefilli Yılbaşı Kurabiyeleri

Son Master Chef yarışmasında harikalar yaratan @mugeeguney ‘in ürünlerimizle yaptığı vegan ve glutensiz “Gingerbread Man Cookies”; nam-ı diğer “Zencefilli Yılbaşı Kurabiyeleri” ile 2020’ye daha tatlı girmenizi garantiliyoruz. Kendisinin bir de blog üzerinde çalışıyor. Çok yakında www.mugeguney.com adresinden bu bloga ulaşabilirsiniz. Ve şimdi kalemi Müge Güney’e bırakıyoruz.

“Yeni yıla girerken dilekleri alayım💌

Herşey bir yana , bu sene , ne yaparsanız yapın ama sanırım en çok istediğim şey, tek bir gün bile olsa, kendinize “zaman” ayırmanız⏳ “Yemek Yapmanın Zaman kavramı ile iç içe olduğunu düşündüğüm ve en önemlisi de insanın kendine ayırdığı “zaman” içerisinde “yemek yapma” aktivitesini kullanarak çok büyük haz aldığını hayatımdaki birçok noktada deneyimledim. Ortaya çıkarılan ürünün her zaman bir kısmetlisi olduğuna da inandım. Paylaşma duygusu, yemek yapmanın “hamurunda” var. Ve inanın bana, yemek; paylaştıkça daha da güzelleşiyor.

En başta kendinize, sonra sevdiklerinize zaman ayırın🎗

Kendinizi , hazırlarken bile mutlu hissedeceğinizi düşündüğüm “Yeni Yıl Kurabiyeleri” ni kendimce vegan ve glutensiz formuyla uyarladım.
Malzemeler;

📌200 gr Kocamaar Badem Unu,
📌100 gr Kocamaar Keçiboynuzu Ezmesi ya da Özü
📌5 adet hurma ( suda bekletilmiş, yumuşamış)
📌20 gr Hindistan Cevizi Yağı,
📌 1 yemek kaşığı toz tarçın,
📌 2 yemek kaşığı toz zencefil,
📌 1 çay kaşığı toz karanfil

Badem unu ve Keçiboynuzu Ezmesi ve Hindistan Cevizi Yağının buluşması bu reçeteyi hazırlarken bile heyecanlandırdı beni!

Tüm malzemeleri birleştirip, hamur hafifçe toparlanana kadar yoğurun, mutfak robotunuz varsa da bu işlemi kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Kıtır kıtır kurabiyeler olması için hamuru , buzdolabında dinlendirmek ve pişirme etabını iki kere uygulamak şart.

Oluşan hamuru streçleyip 1 saat kadar buzdolabında bekletin.

Fırınınızı 170 Derece 15 Dakika’ya ayarlayın ya da ;

180 derece 10 dk, tercih sizin.

Hamurunuz dinlendikten sonra, merdane yardımıyla yarım santim kalınlığında açarak kalıplarınızla şekillendirin. Kalıbınız yoksa hamurdan elinize ceviz büyüklüğünde parçalar alıp yuvarlayabilir, tepsiye dizerken üstten hafifçe bastırabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *