Datça Güneşi Altında Pişen Mis Kokulu Kızlan Çilekleri Önceki Glutensiz Badem Unlu Ekmek

Datça Güneşi Altında Pişen Mis Kokulu Kızlan Çilekleri

Mayıs ayı geldiğinde, Datça’nın en muhteşem kokulu çileklerin peşine düştük…Kızlan Datça’nın bahçe tarımı yapılan köylerinden bir tanesi ve bu bölgede birbirinden farklı bir çok mahsulü ile bilinir. Çilek de bunlardan bir tanesi… Kızlan çileği mis kokusu ve aromatik lezzetiyle farkını hemen belli eder. Biz de Mayıs ayında, Kızlan’daki en iyi çileği bulmak üzere yola düştük ve böylece Mustafa Bey’le tanıştık.

Mustafa ve Olcay Özdemir 2012’den beri Kızlan’da açık havada, hiç hormon kullanmadan ve ilaçlama yapmadan leziz çilekler yetiştiriyorlar. Toprağa serdikleri naylona delikler açıyorlar ve çilekler bu deliklerin içinden büyüyor. Bu yöntem sayesinde çilekler gerçekten de daha temiz ve parlak görünüyor.
Mustafa Bey’in çilekleri öyle tatlı ve aromatik ki; çiftliğe getirdiğimizde her tarafı kaplayan tatlı çilek kokusu, insana bahşedilen koku alma duygusu için şükrettirir. İşte sizin için hazırladığımız tüm geleneksel ve şeker ilavesiz çilek reçelleri bu mis kokulu Kızlan çileklerinden yapıldı…

Geleneksel reçellerimiz bakır tencerelerde Datça’nın kızgın güneşinin altında, 4 ila 5 günde pişirilirken; şekersiz reçellerimiz ise vakum altında düşük ısıda renk ve aromasını kaybetmeyecek şekilde pişirildi.

Afiyet olsun!

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *